„RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ lanko SSGN gyventojus

Straipsnio autorės - Senjorų socialinės globos namų psichologės Jurgita Skiparienė ir Jurgita Bagdonavičiūtė.

Turbūt visi sutiktų, jog geras žodis, nuoširdi šypsena, mielus prisiminimus kelianti daina ar apkabinimas teikia daug pozityvių emocijų – džiaugsmą, jaukumą, bendrumą su kitais. Šiuos ir kitus jausmus į Senjorų socialinės globos namus jau metus atneša organizacija „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“. Išgirdus žodį „klounas“, iškyla jų keliamo šurmulio, krykštaujančių vaikų vaizdas ir paprastai būna sunku įsivaizduoti klounus kartu su senjorais, tačiau per šį laiką įsitikinome, jog tokie gydytojai yra labai svarbūs mūsų gyventojams.

Pradžioje į šią iniciatyvą žvelgėme atsargiai, tačiau su dideliu susidomėjimu. Tiek mes, tiek gydytojai klounai intensyviai ruošėsi atėjimui į mūsų namus. Klounai turėjo daug mokymų, kuriuos vedė ilgametę patirtį būtent gerontologijos srityje turintys lektoriai iš užsienio. Mūsų specialistai taip pat turėjo galimybę sudalyvauti tokiuose mokymuose ir įsitikinti, jog šie gydytojai yra profesionalai ir atsakingai ruošiasi susitikimui su senjorais. Mes savo ruožtu pravedėme klounams paskaitą apie šių namų gyventojus, jų ypatumus bei būkles, kas taip pat buvo pasiruošimo šiai iniciatyvai dalis. Po tokio intensyvaus darbo atėjo eilė pirmajam klounų susitikimui su gyventojais. Pradžioje buvo neramu, kaip žmonės reaguos, kaip priims klounus, tačiau tai, kas įvyko ir sėkmingai vyksta iki dabar, pranoko visus lūkesčius.

Kiekvieną penktadienį klounai lanko senjorus – kartu su jais dainuoja, šoka, pagal jų galimybes įtraukia į bendras veiklas, noriai klausosi jų pasakojimų, pabūna šalia, dovanoja šypsenas ir gerumą sunkesniu metu. Viskas vyksta taip natūraliai, taip jautriai ir žmogiškai, prisitaikant prie tuo metu esančios žmogaus savijautos, būklės, poreikių bei nuotaikos. Šie klounai ypatingi – jie ne tik atneša šypsenas, bet tuo pačiu jie kuria santykį su žmogumi, pajausdami, ko jam konkrečiu momentu reikia. Klounai aplanko kiekvieną, pradedant stipriausiais ir baigiant labiausiai pažeistais gyventojais, išlaikydami pagarbą vyresniam žmogui, nepriklausomai nuo jo būklės ar negalios sunkumo. Turbūt nėra geresnio klounų darbo vaisių įrodymo kaip pačių gyventojų juokas, įsitraukimas, sugrįžusi energija ir kitos gerąja prasme nustebinančios reakcijos.

Tokie gydytojai, pasipuošę raudonomis nosimis, džiugina ne tik senjorus, bet ir darbuotojus. Kiekvieną kartą ateidami jie sukuria mažytę šventę mūsų namuose – apdalina dėmesiu, šypsenomis gyventojus bei darbuotojus, kuriuos sutinka pakeliui. O ką jau kalbėti apie kitas progas – gyventojų gimtadieniai, kasmetinės bei profesinės šventės, kuriose dažnai dalyvauja ir klounai. Ne taip seniai, kai minėjome medicinos darbuotojų ir tarptautinę slaugytojų dieną, kartu su klounais traukiamos dainos ir geros emocijos sveikinant slaugytojas ir visą medicinos personalą užliejo mūsų namus.

Kiekvieną kartą ateidami klounai ne tik pradžiugina gyventojus, bet būdami su senjorais jie jiems duoda daug daugiau – nuoširdų rūpestį, palaikymą ir galimybę bent trumpam pamiršti rūpesčius. Senjorų socialinės globos namų specialistams ši patirtis yra malonus atradimas - kaip gyventojai atsiskleidžia ir tarsi atgyja būdami su klounais.

Mūsų gyventojas Petras Juodelė klounams parašė eiles:

Laukiame mes Jūsų
Burbulas ant nosies,
O širdy giedra,
Lankom sergančiuosius,
Nuotaika gera.

Jūsų juokas tirpdo
Mūsų negalias,
Linkim jums šypsotis,
Juoktis į valias.

Jums padėti norim
Dvasiškai stiprėt,
Šiandien atsibudus,
Rytdiena tikėt.